Fredag aften


Åbning af træffet 2019 

Koncert med Esbjerg Ensemble i salen på SDMK kl 15.00

Speeddating i salen på SDMK kl 16.00

Programmet for fredag aften:


Kl 18.00 Klassiske visitkort i salen



KOLDING


Divertimento i D-dur for fløjte, violin og guitar

Kasper Kummer


Liam Kongsbak Larsen – tværfløjte

Mathias Meyland – violin

August Ulstrup Ring – guitar


Polka fra balletten “Guldalderen"

Dmitrij Sjostakovitj, arr. Harry Arvidsen


Liam Kongsbak Larsen – tværfløjte

Ditte Warrer Bech – tværfløjte

Mathias Banke – klarinet

Kim Bo Christensen – klarinet

Lucas Bendtsen – valdhorn

Freya Maria Ulrich – valdhorn


SØNDERBORG


Reverie orientale,

Adagio non troppo

Alexander Glazunov


Christine Johanning Schmidt – violin

Caroline Cornelius – violin

Jonas Holdt Christiansen – klarinet

Jens Bendix  Nielsen – bratsch

Felix Girard Madsen – cello


Die Nacht

Richard Strauss, arr. Cristina Ana


Maria Ottesen – sang

Katrine Sandvad Johannsen – sang

Malthe Hvidegård Hartz – sang

Ida Marie Skovbakke Steensen – klaver/sang


Toccata

Francesco Cardaropoli


Silas Glüsing – trompet

Lærke Cathrine Thomsen – klaver


Strygetrio i B, KV 266

W. A. Mozart


Tribrato:

Caroline Cornelius – violin

Jens Bendix  Nielsen – violin

Felix Girard Madsen – cello


ESBJERG


Sonate for klarinet og klaver, 1. sats

Camille Saint-Saëns


Nanna Jacobi – klarinet

Emilie Lønborg – klaver


Die Meere

Johannes Brahms


Martin Münster – sang

Louise Bernt Sørensen – sang

Christian N. K. Hansen – guitar


Entr’acte

Jacques Ibert


Nanna Olesen – violin

Christian N. K. Hansen – guitar


Good Bye!

Paolo Tosti


Louise Bernt Sørensen – sang

Martin Münster – sang

Nanna Jacobi – klarinet

Emilie Lønborg – klaver


-----------------






Kl 19.00 Fælles spisning i Café Ørsted 


Kl 20.00 Rytmiske Visitkort i Café Ørsted






De rytmiske visitkort


20.00 Elektroniskmusik Esbjerg/Kolding

20.30 Sønderborg

  21.00 Esbjerg

21.45  Kolding (I salen)

22.30 Konservatoriets 1. årgang


 

 Kanalplaner




-----------------------------------------------------------

Hermed vigtig praktisk information:


Fredag aftens visit kort:


Traditionen tro bliver der helt sikkert panik med så mange mennesker og forskellige opstillinger på den lille scene i Café Ørsted.

Her følger nogle regler og retningslinier jeg vil bede jer være opmærksomme på:


Der er udnævnt følgende 5 kontaktpersoner:


  • Elektronisk musik: Jonathan Bagger ‭51 20 15 71‬
  • Sønderborg: Nicklas Østergaard Oksen - 51 76 82 19
  • Kolding: Jeppe Hauberg, 29 87 19 10
  • Esbjerg: Simon Madsen 20 63 22 38
  • SDMKS: Morten Freund Julius 60 84 15 00‬


Lydmand fredag aften er: 

  • Ole Ellingsgaard


  • Instrumenter som skal bruges i løbet af aftenen placeresbag ved scenen.
  • Ca.10 minutter inden jeres optræden samles I, så alle er klar til at rykke på scenen så snart der er plads. (Her stemmer I naturligvis også jeres instrumenter)
  • Kontaktpersonen ved hvordan I skal stå på scenen og har kontakten til lydmanden.
  • Forsøg at gøre skiftene mellem jeres numre så hurtige og elegante som muligt. 
  • Udnævn en som siger noget til publikum mellem numrene, og tænk gerne lidt over hvad der kunne siges og hvor meget der bliver brug for at trække tiden i skiftene mellem numrene. 
  • Der er INGEN nodestativer på scenen, så hvis der skulle være en som ikke kan sin roller uden ad, så medbring selv, men husk at der ikke er meget plads, så det ville være langs bedre uden noder:-)